Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Chrzanów

Chrzanów: doradzili, jak walczyć z depresją

19.04.2012, Kluby zdrowia

Kolejne spotkanie chrzanowskiego klubu zdrowia prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) upłynęło pod znakiem depresji. Choroba ta dotyka coraz więcej ludzi i dziś stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. 17 kwietnia w MOKSiR Artur Dżaman, zaproszony prelegent, mówił m.in. o tym, jak ważne przy depresji jest wsparcie rodziny oraz że warto korzystać z fachowej pomocy.

Depresja określana jest jako „choroba duszy”. Dotyka osób w każdym wieku, również bardzo młodych. Nie ma ona nic wspólnego z lenistwem, złą wolą, słabością psychiczną czy wadą charakteru. Jest to schorzenie medyczne, jak wiele innych.

Jej objawy to obniżenie nastroju, uczucie smutku, beznadziejności, lęk, zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie, niechęć do aktywności fizycznej, drażliwość, trudności w skupieniu uwagi…

Bywa, że osoby chore chcą uniknąć kontaktu z lekarzem czy psychologiem. Jednak jest to błąd – gdy dopadnie nas depresja, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą.

Dobrze jest dużo spacerować na świeżym powietrzu i słońcu. Ogromnie ważne jest też wsparcie członków rodziny, którzy okazują zrozumienie tego, co osoba chora przeżywa. Z całą pewnością nie należy mówić czy wymagać od osoby cierpiącej na depresję, by wzięła się w garść.

Po wykładzie jak zwykle był czas na pogawędkę przy herbacie oraz degustację zdrowych potraw – tym razem smalcu wegetariańskiego.

Wśród uczestników spotkania klubu byli tacy, którzy w przeszłości cierpieli na depresję. Ich zdaniem treści przekazane na spotkaniu klubu mogą być naprawdę bardzo pomocne w walce z tym coraz częstszym schorzeniem.

Na kolejne spotkanie Klubu Zdrowia w Chrzanowie organizatorzy zapraszają 15 maja. Prelegentem będzie promotor zdrowia Jarosław Woźniak, który mówić będzie na temat Zdrowe śniadanie – to takie proste. Początek o godzinie 18 w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (ul. Broniewskiego 4). Wstęp wolny!

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Chrzanów

Nr konta bankowego:
13 2030 0045 1110 0000 0270 6850
z dopiskiem: „filia Chrzanów”

Kierownik: Tadeusz Mamica
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 694 204 714

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij