Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Chrzanów

Miodowe spotkanie w chrzanowskim klubie

22.03.2012, Kluby zdrowia

Podczas ostatniego spotkania Klubu Zdrowia w Chrzanowie prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) zaproszony prelegent Ryszard Lasoń, właściciel pasieki mówił o dobroczynnych właściwościach miodu. 20 marca wykład pt. Zdrowie z ula zgromadził wielu uczestników, którzy są bogatsi w wiedzę, jak wykorzystywać złocisty płyn produkowany przez pszczoły, oraz jego pochodne, do troski o własne zdrowie.     

Świat pszczół jest wyjątkowy. Obserwacja ula pozwala zachwycić się nad organizacją życia tych maleńkich stworzeń. Choć w ulu może znajdować się nawet 50 tys. pszczół, żyją one w doskonałej harmonii. Pszczoła robotnica żyje przeciętnie 35 dni, zaś pszczoła matka (królowa) do 5 lat.

Produkty z ula mają szerokie zastosowanie. Dzięki pracy pszczół możemy uzyskać: pyłek, stanowiący „bombę” witaminową; mleczko pszczele, wpływające na długowieczność; wosk (stosowany do produkcji kosmetyków, świec zapachowych, lekarstw) oraz jad, stosowany do produkcji lekarstw. Połączenie przegotowanej wody o temperaturze do 40 stopni z miodem tworzy smaczny napój. Jest on bardzo energetyczny, zmniejsza napięcie stresowe czy przemęczenie.

Przeciętny Polak zjada tylko około 300 g miodu rocznie. Dla porównania – w Niemczech jedna osoba spożywa go 7 kg. Warto poprawić te statystyki, tym bardziej że rezygnując z miodu tracimy wiele korzyści      

Do wyboru mamy kilka rodzajów: miód wielokwiatowy ma działanie uodparniające, lipowy
wzmacnia serce, rzepakowy obniża ciśnienie krwi oraz wzmacnia w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, spadziowy stosowany jest przy przeziębieniach i chorobach stawów. Oczywiście to tylko niektóre rodzaje miodu. Ich skład zależy od tego, jakie kwiaty rosną w odległości 5 km od ula.

Bogactwo rzeczy, jakie otrzymujemy dzięki pszczołom jest naprawdę wielkie. Dlatego korzystajmy z nich przy każdej nadarzającej się okazji.    

Czytaj o klubach zdrowia.

(aw)

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Małopolski
Filia Chrzanów

Nr konta bankowego:
13 2030 0045 1110 0000 0270 6850
z dopiskiem: „filia Chrzanów”

Kierownik: Tadeusz Mamica
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 694 204 714

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie małopolskim:

FHU Merkury
Tel. kom.: 511 980 280

INTERTEX
Tel. kom.: 501 402 387


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij